Governance

Trustees List – 2016-17

Stephen S. Murray H’55 ’65 ’16 P’16
Lawrenceville, New Jersey
Head Master

Thomas L. Carter, Jr. ’70 P’01 ’05
Houston, Texas
President

Darrell A. Fitzgerald ’68
Atlanta, Georgia
Vice President

Sandra C. Allen P’14 ’16 ’17
Princeton, New Jersey

Whitney Hailand Brown ’91
Bedford, New York

Celeste Mellet Brown ’94
New York, New York

Arthur H. Bunn ’74 P’04 ’06 ’08
Springfield, Illinois

Michael S. Chae ’86
New York, New York

Judith-Ann Corrente H’01 P’98 ’01
New York, New York

Jeffrey G. Dishner ’83 P’15
London, United Kingdom

Leslie Doll P’09 ’11 ’14
Princeton, New Jersey

Joseph B. Frumkin ’76 P’11
New York, New York

Bert A. Getz, Jr. ’85 P’18 ’20
Northfield, Illinois

Lawrence D. Howell II ’71 P’11 ’13
Kusnacht, Switzerland

Jefferson W. Kirby ’80 P’11 ’12 ’15 ’18
Morristown, New Jersey

Joon Mo Kwon P’15 ’19
Seoul, Korea

Leigh Lockwood ’65 P’97 ’02
Doylestown, Pennsylvania

Craig M. Lucas ’81
New York, New York

Marcus B. Mabry ’85
New York, New York

Jeremy K. Mario ’88 P’16 ’20
Durham, North Carolina

Kathleen W. McMahon ’92
Redwood City, California

Robert L. Rosner ’77
New York, New York

Daniel M. Tapiero ’86 P’20
Greenwich, Connecticut

Joseph C. Tsai ’82
Hong Kong

Meera S. Viswanathan, Ph.D
Wakefield, Rhode Island

Alexandra Buckley Voris ’96
New York, New York

John E. Waldron ’87
New York, New York

Jonathan G. Weiss ’75
New York, New York

Michael T. Wojciechowicz ’78 P’06’ 10 ’12
Princeton Junction, New Jersey

Wesley R. Brooks ’71 H’09 P’03 ’05
Lawrenceville, New Jersey
Secretary & Treasurer


Emeriti List – 2016-17

Dunbar Abston, Jr. ’49 P’79
Memphis, Tennessee

William G. Bardel ’57 P’93
Washington Depot, Connecticut

Melanie C. Clarke P’02 ’05 ’07 ’10
Princeton, New Jersey

Peter A. Dow ’50
Grosse Pointe Farms, Michigan

K. Philip Dresdner ’45 P’72 ’73 ’76
Princeton, New Jersey

Edith Baird Eglin H’52 ’65 ’66
Palm Beach, Florida

Mortimer B. Fuller III ’60 P’89 ’01
Rye, New York

A. Frederick Gerstell ’56
Santa Barbara, California

Bert A. Getz ’55 H’56 P’85
Paradise Valley, Arizona

Luther T. Griffith ’71 P’04
Atlanta, Georgia

Martin D. Gruss ’60
Palm Beach, Florida

John F. Hotchkis ’50
Los Angeles, California

Glenn H. Hutchins ’73
Rye, New York

Lynn D. Johnston H’54 P’92 ’94
Princeton, New Jersey

Philip H. Jordan, Jr. ’50 H’61’96 P’85 ’90
Chebeague Island, Maine

Artemis A. W. Joukowsky ’50 P’80
Providence, Rhode Island

Peter Lawson-Johnston ’45
Hobe Sound, Florida

Vernon R. Loucks, Jr. ’53 P’84 ’93
Lake Forest, Illinois

John A. Luetkemeyer, Jr. ’59
Baltimore, Maryland

Clark F. MacKenzie ’59 P’81
Cockeysville, Maryland

Paul B. Mott, Jr. ’47 P’76 ’85
Lawrenceville, New Jersey

Charles E. Murphy III ’66 P’90 ’95
Berkeley, California

Harold A. O’Callaghan, Jr. ’52
P’83 ’86 ’90 ’03
Rye, New York

David B. Ottaway ’57 P’86 ’91
Washington, District of Columbia

John A. Pirovano ’59 P’93
Pound Ridge, New York

Seymour S. Preston III ’52
West Chester, Pennsylvania

Ronald S. Rolfe ’63
New York, New York

Christina Seix Dow P’08
Lawrenceville, New Jersey

Truman T. Semans ’45 P’87
Brooklandville, Maryland

Sidney A. Staunton ’49 P’84
Ridgefield, Connecticut

Raymond G. Viault ’63 P’96
Jupiter, Florida

Seth H. Waugh ’76
New York, New York

John C. Wellemeyer ’55 P’18
Princeton, New Jersey